11 lutego – Światowy Dzień Chorego
11 lutego pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" po raz 27 obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego.
Świętokrzyski Oddział Wojewódzki życzy wszystkim pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia i przypomina, że wielu schorzeń można uniknąć dzięki darmowym badaniom profilaktycznym finansowanym przez NFZ. Bez kolejki, bez skierowania – wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę. Jakie to programy?
Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)
Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) kierowany jest do osób, które w tym roku mają 35, 40, 45, 50, 55 lat i są obciążone takimi czynnikami ryzyka, jak:
W ramach programu lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz kieruje go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia. Świadczenia te w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent może skorzystać z tego programu wyłącznie u lekarza, do którego jest zadeklarowany, czyli o wykonanie badań powinien zwrócić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Program profilaktyki gruźlicy
Program profilaktyki gruźlicy adresowany do osób dorosłych, niemających rozpoznanej gruźlicy, które miały bezpośredni kontakt z osobami chorymi na gruźlicę, do osób długotrwale bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, obciążonych długotrwałą chorobą, obciążonych problemem alkoholowym i narkomanią. Program realizują pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP)
Program profilaktyki chorób odtytoniowych przeznaczony jest dla osób powyżej 18 r.ż. palących papierosy, w tym – w zakresie diagnostyki POChP – w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach tego programu w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których wcześniej nie zdiagnozowano POChP, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy. Realizują go ci lekarze POZ, którzy podpisali stosowną umowę z NFZ.
Program profilaktyki raka piersi
Program profilaktyki raka piersi adresowany jest do pań w wieku 50 – 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.
W województwie świętokrzyskim są to:
Ponadto codziennie na trasy regionu wyjeżdżają mammobusy, które docierają do najmniejszych miasteczek i wiosek – wyszukiwarka miejsc stacjonowania mammobusu znajduje się na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/ .
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Program profilaktyki raka szyjki macicy przeznaczony jest dla pań w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Można je wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ. Badanie cytologiczne może być przeprowadzone przez lekarza, jak również przez położną posiadającą odpowiedni certyfikat umiejętności. W przypadku stwierdzenia zmian lekarz ginekolog kieruje uczestniczkę programu do etapu pogłębionej diagnostyki.
Województwo świętokrzyskie jest też w tej dobrej sytuacji, że dysponuje cytobusem, który może dojechać do każdej miejscowości – wystarczy zadzwonić do ŚCO pod numer telefonu 609 99 00 33 i umówić się na badanie.
Więcej na temat programów profilaktycznych i wykazy placówek, w których można wykonać badania na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/programy-profilaktyczne/